Trsat

Antonela Antić, Pogled s Trsata

Jedno od mjesta koje svakako trebate posjetiti kada dođete u Rijeku je Trsat.[1] Ako imate viška energije, do Trsata se možete popeti Stubama Petra Kružića[2], čovjeka koji očito nije volio kružiti pa ih je 1531. godine dao izgraditi. Danas ih ima ukupno 539 te, ako se ne osjećate dovoljno hrabro za ovaj pothvat, uvijek možete sjesti na autobus broj 2 u smjeru Trsata i doći u ovaj predivan dio Rijeke.

Jednom kada se nađete na Trsatu, dvije su lokacije neizbježne, a to su crkva Gospe Trsatske i Trsatska gradina.   


Leonarda Vučetić, crkva Gospe Trsatske 
   
Crkva Gospe Trsatske nacionalno je i međunarodno svetište čija se gradnja veže uz čudo prijenosa Svete kućice, u kojoj su se dogodile Blagovijesti, iz Nazareta u Europu. Legenda govori kako su anđeli kućicu ostavili na Ravnici ponad Dolca, gdje je boravila od 15. svibnja 1291. do 10. prosinca 1294. kada su je odnijeli u Italiju, a na kraju je završila u Loretu. (Matejčić, 2007).

Čak i ako niste vjernik, vrijedi posjetiti unutrašnjost trsatske bazilike te prošetati Marijinim perivojem koji je uređen 1997. godine.

„Trsatska gradina je strateški istaknuti vidikovac koji se izdiže nad kanjonom Rječine“ (Matejčić 2007: 52). Danas je to jedno od najistaknutijih mjesta u Rijeci za turiste, zbog bogate povijesti koju ova utvrda ima, kao i zbog predivnog panoramskog pogleda na more i grad. Ulaz je besplatan, a po volji u pogledu možete uživati uz kavu ili omiljeno piće, jer se na Gradini nalazi kafić „Vintage“. U zadnjih nekoliko godina sve se više događaja organizira upravo na ovom mjestu pa se tako u vrijeme adventa pali preko 100 000 lampica, što daje poseban izgled već i ovako lijepoj Gradini. Ljeti, pak, postoji program Ljeto na Gradini, koji počinje paljenjem 5000 svijeća te se održavaju različiti koncerti, predstave i predavanja.[3]

Šetajući Trsatom, osim navedenog, naići ćete na mnogobrojne kafiće, nekoliko restorana i pizzeria (tako da se ne morate brinuti hoćete li ostati gladni), na Osnovnu školu Trsat, jednu od najstarijih riječkih škola (koja postoji preko 200 godina), Dvoranu mladosti (izgrađenu 1973. godine) i na groblje Trsat, koje je 2006. godine stavljeno pod kompletnu zaštitu kao kulturno-povijesna cjelina.[4]

Na Trsatu se nalazi i riječki Sveučilišni kampus, na kojem je danas smještena većina riječkih fakulteta, a krase ga zgrade lijepog dizajna te redovno održavane šetnice.

Iako nije pretjerano velik, Trsat ima toliko toga za pružiti te bi bio velik propust da ga ne otiđete posjetiti.

Antonela Antić

Literatura:

– Matejčić, Radmila. 2007. Kako čitati grad: Rijeka, jučer, danas. Adamić. Rijeka.
– tekst na mrežnoj stranici: http://www.trsatskagradina.com (pristupljeno 18. listopada 2019.).
– tekst na mrežnoj stranici: https://kd-kozala.hr/groblja-rijeke/trsat.aspx (pristupljeno 18. listopada 2019.).
– tekst na mrežnoj stranici: https://hr.wikipedia.org/wiki/Stube_Petra_Kružića (pristupljeno 18. listopada 2019.).
– tekst na mrežnoj stranici: http://www.visitrijeka.hr/Sto_vidjeti/Trsat (pristupljeno 18. listopada 2019.).



[1] informacije za posjetitelje: http://www.visitrijeka.hr/Sto_vidjeti/Trsat
[2] informacije o Stubama Petra Kružića: https://hr.wikipedia.org/wiki/Stube_Petra_Kružića
[3] informacije o Trsatskoj gradini: http://www.trsatskagradina.com
[4] informacije o groblju Trsat: https://kd-kozala.hr/groblja-rijeke/trsat.aspx